Pellet a inne paliwa

Pellet a inne paliwa

Mimo rozwoju technologii budowalnych i stosunkowo łagodnych zim trudno wyobrazić sobie dom bez ogrzewania. Pellet, gaz, olej a może węgiel? Które paliwo wybrać.

Cena
Gaz i olej opałowy, nie bez racji, uznawane są za paliwa bardzo ryzykowne ze względu na niestabilne ceny. Nie jest łatwo zaplanować ten wydatek w domowym budżecie, bo cena zmienia się w zależności od kaprysów rynków paliwowych, sytuacji na świecie czy kursu złotówki względem dolara. Ryzyko dużego wzrostu cen jest mniejsze jeśli chodzi o węgiel - nie trzeba go importować, polskie kopalnie są pod rządowym parasolem, a w razie kłopotów istnieje duża możliwość sprowadzenia węgla ze wschodu. Stabilne ceny gwarantuje też pellet, który produkowany jest lokalnie (w Polsce wytwarza się ponad pół miliona ton tego paliwa, a jego produkcja rośnie).


Wygoda
Cena to nie wszystko - dla bardziej wymagających liczy się także komfort. Węgiel to brud (pył, sadze, popiół), a także ciężka fizyczna praca. Codzienna praca, jeśli użytkujemy kocioł bez automatycznego podajnika. W przypadku ogrzewania domu gazem czy olejem można z czasem zapomnieć, jak powstaje ciepło, bo wszystko odbywa się automatycznie. Kotły na pellet przypominają o sobie co kilka dni, gdy trzeba dosypać kolejny worek granulatu. Łatwość obsługi sprawia, że rozwiązanie to wybierają osoby, które cenią wygodę, ale z różnych powodów nie mogą skorzystać z gazu lub oleju opałowego.

Efektywność
Olej i gaz to paliwa najbardziej wydajne. Jak na ich tle wypada pellet? Według danych zaprezentowanych na stronie Polskiej Izby Biomasy 1 kg granulatu stanowi równoważnik energetyczny dla 0,43 kg oleju opałowego oraz 0,51 m3 gazu ziemnego. Zestawienie z węglem kamiennym również pokazuje przewagę „czarnego złota”, jednak już nie taką wyraźną - energia z jednego kilograma pelletu jest równa tej uzyskanej z 0,83 kg węgla. Dane te dotyczą oczywiście spalania w warunkach laboratoryjnych. W domowych kotłowniach trudno powtórzyć ten wynik. Gdy porównamy sprawność kotłów na pellet i kotłów na węgiel szybko zorientujemy się, że te na pellet mogą być nawet dwukrotnie bardziej wydajne (ich sprawność sięga 95 proc.).

Zdrowie
Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza w Polsce odpowiada za ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Niektórzy eksperci uważają, że ta liczba jest zaniżona. To tak, jakby co roku znikała cała populacja miasta takiego jak Knurów, Mikołów, Wodzisław Śląski czy Zawiercie. Zanieczyszczone powietrze najbardziej szkodliwe jest dla dzieci, ludzi w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na choroby serca i dróg oddechowych. Pisaliśmy już o tym, że jakość powietrza ma ścisły związek z tym w jaki sposób ogrzewamy swoje domy i mieszkania (więcej informacji o tym znajdziesz tutaj) Jeśli wybieramy paliwa tanie i brudne, czyli np. niskiej jakości węgiel lub odpady węglowe (muł, flot) dokładamy się do ogólnego bilansu zanieczyszczeń swojej miejscowości. To nie wszystko - przede wszystkim trujemy siebie i swoją rodzinę. Dym z komina zawiera mnóstwo rakotwórczych substancji, które nie odlatują wraz z wiatrem. Jak obliczono, zanieczyszczenia opadają w odległości 10-krotności wysokości komina, czyli na nasze obejście i bezpośrednie sąsiedztwo. W przypadku pelletu tego problemu nie ma, to czyste, niskoemisyjne paliwo. Zresztą podobnie jak gaz czy olej opałowy.

Przyszłość
Pew­ność is­tnieje je­dynie w sto­sun­ku do przeszłości, ale obserwując trendy w Europie i na świecie możemy zaryzykować stwierdzenie, że przyszłość raczej nie będzie należała do węgla, oleju opałowego czy gazu*. Nie chodzi tu wcale o to, że te paliwa się wyczerpią. Owszem kiedyś pewnie do tego dojdzie, ale jeszcze długo nie. Przyczyna tkwi w tzw. polityce klimatycznej. Unia Europejska stawia na odnawialne i czyste źródła energii. Oba te kryteria spełnia pellet.

Poszukujesz paliwa wygodnego i z przyszłością. Sprawdź naszą ofertę: producent pelletu 

*Miejmy nadzieję, że żadnej przyszłości nie mają odpady węglowe (muły i floty), których spalanie powoduje, że jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym państwem Unii Europejskiej. Ich stosowanie już niebawem zostanie utrudnione prawnie (nad specjalnymi uchwałami antysmogowymi pracują już samorządy Małopolski, Górnego i Dolnego Śląska).