Pellet - czyste paliwo stałe

Pellet - czyste paliwo stałe

W Polskich domach zainstalowanych jest ponad 3,5 miliona „kopciuchów”, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel - najtańsze, ale i najbardziej brudne paliwo stałe. Nie wszystkie paliwa stałe trują. Pellet jest czysty.


Początek roku 2017 był wyjątkowy - smog spowił cały kraj, niektóre miasta uruchomiły bezpłatną komunikację, w rybnickich szkołach zawieszono lekcje, a przez media przetoczyła się dyskusja dotycząca jakości powietrza. Niechlubny rekord zanieczyszczeń padł 9 stycznia. Tego dnia dopuszczalne normy były przekroczone nawet kilkunastokrotnie, osiągając szokujące, azjatyckie poziomy. Najgorzej było w kilku śląskich miejscowościach: Rybnik - 1720 procent dopuszczalnej normy pyłu zawieszonego (PM10); Zabrze - 1472; Wodzisław Śląski - 1350; Częstochowa - 998; Gliwice - 850; Katowice - 742; Dąbrowa Górnicza - 720; Tychy - 678. Wydawało się, że polskie miasta rywalizują z Pekinem o miano światowej stolicy smogu.

Chociaż tak dramatyczna sytuacja wystąpiła w południowej Polsce po raz pierwszy, nikogo nie powinna zaskakiwać. Wszystkiemu winien jest węgiel, czyli najpopularniejsze paliwo stosowane w polskich gospodarstwach domowych. Palimy byle czym (często odpadami węglowymi, jak np. muł, flot) i w byle czym, czyli w prymitywnych kotłach i piecach, które nie spełniają żadnych norm emisyjności. Takich kotłów nie kupi się już chyba nigdzie poza Polską. Na pewno nie w Unii Europejskiej.

Jak wygląda emisja szkodliwych pyłów z domowych urządzeń grzewczych? Wszystko zostało dokładnie policzone. Według badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Ekologii najmniej emisyjne jest ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła i gazu. Te rozwiązania mają jednak wielu przeciwników - pompa ciepła to technologia stosunkowo nowa i droga, wymagająca znacznej inwestycji na początku; gaz ma opinię paliwa ryzykownego ze względu na wysokie i niestabilne ceny.

Kolejny na liście Polskiej Izby Ekologii jest pellet. W tym przypadku odpadają zastrzeżenia dotyczące wysokich kosztów inwestycyjnych czy użytkowania. Na dodatek to paliwo czyste - kocioł klasy 5 na pellet drzewny jest odpowiedzialny za emisję pyłów na poziomie 20-40 (mg/m3). To niewiele jeśli przyjrzymy się innym, niestety bardziej popularnym sposobom ogrzewania:

  • kocioł „pozaklasowy” zasilany węglem złej jakości - 1180 mg/m3;
  • kocioł ręcznie zasilany drewnem - 800 mg/m3;
  • kocioł „pozaklasowy” opalany węglem dobrej jakości - 770 mg/m3;
  • piec kaflowy - 560 mg/m3

Liczby nie kłamią. Polacy korzystają z milionów „kopciuchów”, którymi systematycznie zatruwają siebie i swoje rodziny. Jakość powietrza nie ulegnie poprawie dopóki nie zmieni się sposób w jaki ogrzewamy swoje domy i nie zrozumiemy, że oszczędności poczynione na opale i tak zostawimy w aptece. Lista chorób, które są następstwem oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest nie tylko przerażająca, ale i długa.

Poszukujesz ekologicznego paliwa. Sprawdź naszą ofertę: jasny i czysty pellet